Finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016

Finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016 już w najbliższy weekend w Sopocie!

 

14 sierpnia w Sopocie poznamy pierwszego w dziejach polskiego żeglarstwa, Klubowego Mistrza Polski. Zmagania rozpoczną się w sobotę o godzinie 10.00 na końcu sopockiego mola.

Po udanym debiucie rozgrywek Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w roku 2015, Polski Związek Żeglarski postanowił nadać ligowej rywalizacji oficjalny tytuł mistrzowski, dzięki czemu już w najbliższy weekend poznamy najlepszy klub żeglarski w Polsce. Walka o zwycięstwo w czwartej, finałowej rundzie zapowiada się niezwykle emocjonująco, ponieważ w III rundzie doszło do kilku niespodzianek, przez co nastąpiło niemałe przetasowanie w klasyfikacji generalnej. W Gdyni wygrała załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodzą Tymona Sadowskiego, a prowadzący do tej pory w całej lidze, MBSW Rainmaker Giżycko, zajął przedostatnie miejsce w regatach, przez co w generalce spadł na 4 miejsce. Przed finałowym startem na prowadzeniu znajduje się Amica JK Kamień Pomorski, a za nim ex aequo plasuje się AZS Politechniki Gdańskiej oraz DTP PMT TŻR Szczecin. W Sopocie o wynikach będą więc decydowały niuanse. Zmagania będzie można oglądać w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 na końcu sopockiego mola oraz z falochrony mariny.

Poza krajowymi tytułami najlepsze trzy kluby zakwalifikują się do międzynarodowych rozgrywek Sailing Champions League. Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii. Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Klasyfikacja generalna przed regatami finałowymi:

 1. Amica JK Kamień Pomorski 30
 2. SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej 28
 3. DTP PMT TŻR Szczecin 28
 4. MBSW Rainmaker Giżycko 27
 5. KŻ Sztorm Grupa Warszawa 23
 6. Procad GKŻ Gdańsk 21
 7. HRM Racing JKW Poznań 21
 8. Yacht Club Sopot 18
 9. Baltic Trans Yacht Club Rewa 17
 10. Sailing Events MOS Iława 17
 11. PŻKS DŻYGIT 17
 12. YC Sztag AWF Katowice 15
 13. Windward JKM Gryf Gdynia 13

 

Polska Ekstraklasa Żeglarska to nowy projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a trzy najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League). Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Żeglarze będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4 osobowe.Organizatorami ligi są firmy MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim. Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl .

Foto: Robert Hajduk

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*